pondělí 13. července 2015

Mansudae Art StudioJedná se o studio s třinácti ateliéry, např. s olejomalbou, keramikou, sochařstvím, dřevořezbou či šperkařstvím. Zaměstnává kolem čtyř tisíc zaměstnanců, z něhož jeden tisíc tvoří samotní výtvarníci. Studio bylo založeno roku 1959 v Pchjongjangu a v minulosti spadalo pod přímý dozor Kim Jong-Ila. Areál Studia zabírá 30 akrů a zahrnuje fotbalový stadion, papírnu, saunu a mateřskou školku. Studio má i svou zahraniční divizi, která byla založena roku 1970 a podílela se na uměleckých realizacích v Alžíru, Angole, Botswaně, Beninu, Kambodži, Čadu, Demokratické republice Kongo, Egyptě, Etiopii, Malajsii, Senegalu, Sýrii ad.
Největší zahraniční zakázky probíhaly v Africe. V Namibijské republice vytvořili rozsáhlé Pole hrdinů nedaleko hlavního města Windhoek, válečný pomník o rozloze deseti kilometrů, který byl zpřístupněn 26. srpna 2002. Jeho součástí je tribuna pro pět tisíc lidí a samotné pohřebiště je určeno pro 174 hrobů. Na dílo se snesla kritika pro jeho monstróznost. Ve Windhoek postavilo Studio i nový prezidentský palác. Práce na tomto komplexu probíhaly mezi lety 2002 a 2008.
Mezi lety 2006-2010 vytvořilo Studio 49m vysokou bronzovou sochu Znovuzrození Afriky na předměstí Oukam v Senegalu. Socha je návrhem senegalského architekta Pierra Goudiaby a je zosobněním nezávislosti Senegalu na Francii. Svojí výškou je nejvyšší v Africe. Socha byla kritizována za neafrické rysy, jako reprezentace autoritářských vládců a označována za stalinistickou. Byla srovnávána se souběžně budovanou sochou Kryštofa Kolumba v Catano, Puerto Ricu (z tohoto projektu se pro kritiku ustoupilo).
Roku 2005 byl otevřen památník Tří kmenových náčelníků v Gaborone v Botswaně. Stejně jako u ostatních projektů, i zde se nesla kritika na výběr dodavatele ze Severní Koreje.
V Africe se Studio umělecky angažovalo od sedmdesátých let a v srpnu 2011 se jeho výdělek odhaduje na 160 milionů amerických dolarů. Veškeré výdělky Studia se odvádí státu.
Jediným západním objednavatelem bylo Německo. Studio bylo vybráno pro restauraci Pohádkové fontány ve Frankfurtu nad Mohanem roku 2005. Zástupce ředitele Muzea užitého umění ve Frankfurtu Klaus Klemp obhajoval výběr severokorejských umělců s jejich přetrváváním v raném realistickém 20. století, kdy vznikla samotná fontána. Ta byla secesním dílem z roku 1910 a její bronzové části byly roztaveny během druhé světové války. Původní plány se nedochovaly a umělci museli pracovat pouze dle dochovaných fotografií.

Hlavním zprostředkovatelem Studia pro západní trh je Pier Luigi Cecioni, který sám Studio navštívil a od roku 2007 provozuje webové stránky se severokorejskou tvorbou. Téhož roku uspořádal první výstavu.

Studio se mezinárodně představuje především na Asijském kontinentu.

Roku 2007 se uskutečnila výstava Studia v Londýnském Pall Mall, zde se objevila keramika, výšivky, obrazy a propagandistické plakáty. La Galleria Pall Mall je vlastníkem rozsáhlé sbírky severokorejského umění.


Od prosince 2009 do dubna 2010 probíhalo šesté Asia pacific Trienniel (APT6) v Australském Brisbane, mezi 25 zeměmi se zúčastnila i KLDR se svým Studiem.
V roce 2010 se ve vídeňském Uměleckoprůmyslovém muzeu uskutečnila výstava více jak stovky obrazů. Výstava byla podrobena velké kritice kvůli mezinárodnímu tlaku, který se na KLDR uvalil. V květnu téhož roku propukla krize kvůli potopení jihokorejské námořní lodi.

Roku 2012 se v rámci Čínsko-KLDR hospodářského, kulturního, obchodního a turistického Expa v Dandongu, severovýchodní provincie Liaoning v rozmezí 12.-16. října uskutečnila výstava Studia.
Roku 2013 se Studio účastnilo 13th Asia Art Festival v čínském Kunmingu v provincii Jün-nan. Festivalu organizovaném Ministerstvem kultury a vlády lidové provincie Yunnan se účastnilo jedenáct asijských zemí.
Roku 2014 se v Londýně Studio objevilo znovu, tentokrát v ambasádě KLDR. Vyhnuly se propagandě a řada umělců odcestovala do Londýna osobně a vytvořila některá díla přímo v londýnských ulicích. Výstava proběhla ve spolupráci s britským podnikatelem Davidem Heatherem.

Počátkem roku 2015 se Studio představilo téměř stovkou děl na výstavě v Shenyang Arts and Crafts Commercial Building v provincii Liaoning.


Od dubna do srpna 2015 probíhá výstava Studia pod názvem Kim utopie v Drents Museu v Assenu, Holandsko.

V Amsterdamu se nachází jediná severokorejská restaurace v západní Evropě, má devět zaměstnanců a její součástí je i řada uměleckých děl.Pole hrdinů, Namibijská republika

Znovuzrození Afriky, Senegal

Tři kmenoví náčelníci, Botswana

Pohádková fontána, Frankfurt nad Mohanem

Heo Jae Seong- V Národní galerii (2014). Olejomalba na KLDR velvyslanectví v Londýně

Hong Seong Il- Na nábřeží (2014). Olejomalba na KLDR velvyslanectví v Londýně

Hong Seong Il- (2014). Olejomalba na KLDR velvyslanectví v Londýně

Jeon Pyeong Jin- Nábřeží (2014). Olejomalba na KLDR velvyslanectví v Londýně

Jeon Pyeong Jin- Trafalgar Square (2014). Olejomalba na KLDR velvyslanectví v Londýně

Kim Hun- Scéna z londýnské ulice (2014). Olejomalba na KLDR velvyslanectví v Londýně

Kim Hun - V Národní galerii (2014). Olejomalba na KLDR velvyslanectví v Londýně

Z výstavy v Shenyang Arts and Crafts Commercial Building roku 2015

Z výstavy v Shenyang Arts and Crafts Commercial Building roku 2015

Z výstavy v Shenyang Arts and Crafts Commercial Building roku 2015

Z výstavy v Dandongu roku 2012

Z výstavy v Dandongu roku 2012

Z výstavy v Dandongu roku 2012

Instalace Mansudae Art Studio pro APT6, Gallery of Modern Art, Brisbane, 2009

Lee Dong Gun - Vůdce slunce, 1994

Mansudae Art Studio, 1994

Mansudae Art Studio, Sněhová bouře na Baekdu, 2000

Mansudae Art Studio, Západ nad ocelárnou, 1973

Neodcházej, 2012

Pane, Ty určitě neodcházíš! 2012, Mansudae Art Studio

Kim Jong II na návštěvě vojenské jednotky, Korean Art Museum v Pchjongjangu

Amsterdam, restaurace
Mladý Kim Jong Il se svým otcem Kim Il-sung a matkou Kim Jong-suk


Kim Jong Il

Kim Jong-Il

Mansudae Art Studio

Mansudae Art Studio

Kim Jong Un

Kim Jong Un

Kim Jong Il

Kim Hong Il, státní umělec - Mansudae art studio

Žádné komentáře:

Okomentovat